27 Ocak 2014 Pazartesi

25 OCAK PAZAR GÜNÜ YAPTIĞIMIZ DOĞUMA HAZIRLIK EĞİTİMİ


25 Ocak pazar günü anne ve baba adaylarının katılımıyla eğlenceli bir Doğuma Hazırlık eğitimimiz gerçekleşti.Öncesinde yarım saat kadar hamile yogası yaptıktan sonra Doğal doğuma isteyen çiftlerimize bu yönde bilgiler verildi.Masaj,nefes çalışmaları gibi bir takım uygulamalar anlatıldı.


Bu hafta sonu olan Hediye Hamile Yogası Dersi

Yeni yıl nedeniyle ben de Marga ile takipçilerimizden oluşan bir hamile yogası dersi verelim diye düşünüp, başvuran anne adayları arasından çekilişle bu dersi gerçekleştirdik.

Eğer sizde hamileysenizve doktorunuz spor yapmanızda bir engel yok diyorsa yoga bir alternatif olabilir. Marga'nın da sahibi olan Çiğdem çok iyi bir hoca.

www.marga.com.tr den bilgi alabilir, hatta yogaya başlayabilirsiniz.

Sevgiler:))

Yeniyıl çekilişinde Hamile Yogası kazananlar:))


BABALARIN DOĞUMA HAZIRLIĞI


Doğumla ilgili hemen her erkeğin doğru ya da yanlış bir takım bilgileri bulunuyor. Ancak bu dönemde erkeklerin dikkat etmeleri gereken en önemli detay, eşlerinin kadın doğum uzmanlarıyla iletişim halinde olmaları. Akıllarına takılan her türlü soruyu mutlaka doktorlarıyla paylaşmaları gerekiyor.  Ayrıca hamilelik dönemlerinde eşleriyle doktorları arasında iyi bir iletişim kurmasına katkıda bulunmak ve gerekli durumlarda hekim ile irtibata geçmek de baba adayının dikkat etmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Erkeklerin kendini babalığa hazırlamasıyla, kadınların kendilerini anneliğe hazırlaması arasında büyük farklar bulunuyor. Babalıkta ne kadar güçlü bir duygu yaşanırsa yaşansın, sahiplenme iç gudusu annelik kadar yoğun olmuyor. Çünkü annelik bir iç güdüyken, babalık öğrenilen bir duygu.. Hatta daha çok  insanoğlunun formüle ettiği, biçimlendirdiği varsayımsal bir kavram. Anneler içgüdüsel olarak bu role zaten aşağı yukarı hazır oluyor.  Tıpkı  bebeğin doğar doğmaz emme refleksi ile meme emmeye başlaması gibi. Oysa babalık için biraz zamana ihtiyaç var. Çoğu erkek babalık duygusunu bebeği 3-6 ay arasında olduğunda hissedebiliyor. Çünkü ondan önce bazı işleri görev olarak yapıyorlar. Ancak bebek babaya bakma, gülme gibi tepkiler verince ,  erkek biraz daha yoğun duygular yaşayabiliyor. Bu dönemden sonra da bebekle ilişkilerini kuvvetlendirmek adına birlikte çıkmak da erkeği babalığa hazırlamak için çok faydalı oluyor.

BABANIN DOĞUM ÖNCESİ HAZIRLIKLARI

Öncelikle detaylı bir doğum planı çıkarın. Doğum esnasında ve sonrasındaki ilk günlerde sizin ve eşinizin ihtiyaç duyabileceği her şeyi listeleyin, göz önünde bulundurulması gereken tüm noktaları kağıda dökün; doğum başladığı andan itibaren sizin üzerinize düşen neler olacak, eşinizin başarılı ve sağlıklı bir doğum yapabilmesinde ne gibi katkınız olabilir, hastaneye giderken yanınıza almanız gerekenler nelerdir... Tüm bunları detaylı düşünüp planlarsanız büyük an geldiğinde duruma mümkün olduğunca hakim olur, yaşanabilecek paniği ve şaşkınlığı minimum seviyeye indirmiş olursunuz.
Doğum öncesinde son kez gözden geçirmeniz gereken hazırlıklarınızı bir kez daha hatırlatalım:
. Hastaneye ulaşımı mümkünse önceden birkaç kez deneyin; gidiş yolunu, gidiş süresini tam olarak öğrenmeniz faydalı olacaktır.
. Başka çocuklarınız varsa doğum esnasında ve belki sonrasındaki birkaç gün için onların bakımı ile ilgili gerekli düzenlemeleri yapın.
. Size ulaşılabilecek telefonları eşinize ve doğum esnasında eşinizle birlikte olma ihtimali olan kişilere bildirin, cep telefonunuzu bu dönemde mümkün olduğunca açık tutmaya çalışın.
. Doğum öncesinde mümkün olduğunca dinlenmeye ve enerji toplamaya çalışın, doğumdan sonra oldukça yorulacaksınız!
. Hastaneye giderken mümkün olduğunca rahat, terletmeyecek giysiler giyin
. Hazırladığınız doğum çantasının içine anne, bebek ve kendiniz için gerekli olabilecek her şeyi dahil ettiğinizden bir kez daha emin olun.

Eğer doğum esnasında da eşinizin yanında olmayı ve bebeğinizin dünyaya geliş anına tanıklık etmeyi planlıyorsanız :
. Doğum beklenenden daha zor ve acı verici geçebilir. Eşinizi sancı ve kasılmalar esnasında acı çekerken görebileceğiniz düşüncesine kendinizi alıştırın, bu paniğe kapılmanızı engelleyecektir. Doğumla ilgili kitaplar okumanız ve mümkünse eşinizle birlikte ağrı giderme yöntemlerini inceleyip öğrenmeniz faydalı olacaktır.
. Doğum esnasında bol miktarda kan görebileceğinizin bilincinde olun. Gerçek doğum kasetleri izlemek ya da doğum resimlerini incelemek sizi bu görüntülere alıştırabilir. Ancak yine de kan görmekten aşırı derecede etkileniyorsanız kendinizi bu konuda fazla zorlamamanızı tavsiye ederiz.
. Doğumlar çeşitlilik gösterebilir, kimi doğumlar normalden daha uzun sürer. Eğer eşinizin doğumu normalden uzun sürüyorsa kendinizi sürekli olarak yanında bulunmak için zorlamayın; ara sıra doğumhane dışına çıkarak kendinizi rahatlatmanız ve dinlenmeniz sizin için iyi olabilir.
. Yeni doğan bebeğinizi ilk karşılayacak insanlardan biri de siz olacaksınız. Ancak unutmayın ki yeni doğan bebekler ilk bakışta pek güzel ya da sağlıklı görünmeyebilirler. Temizlendikten, bakımı ve ilk kontrolleri yapıldıktan sonra bebeğiniz dünyanın en güzel bebeği olacaktır! Tüm yeni doğan bebekler bir dizi sağlık kontrolünden geçer. Bebeğinizin sağlığı ile ilgili gereksiz endişelere kapılmayın, bunlar olağan kontrollerdir.

AYŞE KULİN'İN HAYALİ GERÇEK OLDU!Ayşe Kulin'in Remzi Kitabevi tarafından yayına hazırlanan yeni kitabı Hayal şubat ayının ilk haftası raflarda olacak. Kapak tasarımını Ömer Erduran'ın, kapak ve kapak içi çizimlerini Umut Karaman'ın, iç çizimlerini ise Irvin Mandel'in yaptığı kitapta ünlü işadamı Asil Nadir’den reklamcı Tunca Yönder’e; halkla ilişkiler alanının duayeni Betûl Mardin'den işadamı Rahmi Koç’a kadar tanınmış pek çok isimle ilgili anekdot yer alıyor.
                                                                                                                                 27.01.2014 
Adı: Aylin, Sevdalinka, Füreya, Köprü, Nefes Nefese, Kardelenler, Gece Sesleri, Veda, Türkan, Gizli Anların Yolcusu, Bora’nın Kitabı, Dönüş gibi çok satan kitapların yazarı Ayşe Kulin'in yeni kitabı Hayal şubat ayında raflarda olacak. Remzi Kitabevi tarafından yayına hazırlanan biyografi kitabı 150.000 adet basılacak. Kulin'in 1983'den bu yana yaşamından ilginç anekdotları içeren Hayal'i diğer kitaplardan ayıran en önemli özelliği ise metnin birbirinden renkli çizimlerle desteklenmiş olması. Kapak tasarımını Ömer Erduran'ın yaptığı kitabın ön kapak ve kapak içi çizimleri Umut Karaman, iç çizimleri ise Irvin Mandel'in imzasını taşıyor. 
Yahya Kemal Beyatlı'nın "İnsan âlemde hayal ettiği müddetçe yaşar" sözleriyle başlayan kitap Kulin'in bir umuduyla son buluyor: "Bu dünyada var olduğum sürece hayal kurmaktan vazgeçmeyeceğim. Okurlarımla daha nice hayalde buluşmak üzere!" Ünlü işadamı Asil Nadir’den reklamcı Tunca Yönder’e; halkla ilişkiler alanının duayeni Betûl Mardin'den işadamı Rahmi Koç’a kadar iş, yayın, siyaset dünyasından pek çok tanınmış ismin yer aldığı kitabın arka kapağında ise Kulin okurlarına şöyle sesleniyor: "Yazar olmanın hayalini kurduğumda kaç yaşındaydım tam hatırlayamıyorum ama okul öncesinde, evdekilerden harfleri öğrenip yazarlığa özendiğime göre, altı yaş civarında olmalıydım. Nerdeyse bir yarım asır bu hayalin peşinde koştum; yazar hanesine rastlatmak için çevirip durdum, feleğin çemberini. Elinizde tuttuğunuz Hayal’in satırları, beni, yazmaya tutkun bir genç kadından bir yazara evrilten birikimin, tesadüflerin, olayların dökümünü verirken, kahramanlarımın roman kişilerine dönüşme nedenlerini de anlatıyor; sizi kitaplarımın arka bahçelerinde bir gezintiye çıkarıyorum. Dilerim gezintiniz keyifli geçer." 
EDİTÖRE NOT:Kitap adı: HayalYazar adı: Ayşe KulinYayınevi: Remzi KitabeviTürü: AnıSayfa sayısı: 360Baskı adedi: 150.000
KİTAPTAN NOTLAR:
ALLAHIM SEN BANA SABIR VER!Bu kargaşanın en üstünde, içinde babamın daktilosunda yazıp yer yer tipeksle düzelttiğim yedi-sekiz adet öykümün bulunduğu soluk pembe dosya duruyor. Masanın arkasında ise sinirli hareketlerle sigara içen Mustafa Kemal var. Mustafa Kemal Atatürk değil, Mustafa Kemal Ağaoğlu! Yani, açılımı Yazarlar Kooperatifi gibi bir şey olan YAZKO’nun müdürü veya idarecisi veya başkanı. Bu sıfatlardan hangisini taşıdığından emin değilim. Emin olduğum, ben on beş yaşındayken, o on dokuz yaşındaydı ve bana âşıktı.(…) “Allahım sen bana sabır ver,” diyor Mustafa Kemal, “iyi ki evlenmemişim seninle! Deli ederdin beni herhalde.” İçimden, “Ne evlenmesi be, sen beni öpemedin bile,” diyorum, ilkgençliğimde ona yüz vermediğim için şu anda hayli pişman.
BİR DAHA KİTAP BASTIRMAYACAĞIM!
Dava filan açmayın. Bu bana bir işaret,” dedim. “Ne işareti?” “Mis gibi bir işin var, kitap senin neyine, diyor Allah bana. Bir daha kitap filan bastırmayacağım!” Tuttum sözümü. Kitap bastırmayı silip attım kafamdan, tam on sene.
YAŞAR NABİ: "YAZAR OLMANIZA VAKİT VAR"
Elini uzattı dosyayı almak için. Dosya elim titrediğinden dolayı dalgalandı aramızda. Varlık Dergisi’nin sahibi Yaşar Nabi Bey gözlüklerini çıkardı, boncuk mavisi gözlerini bana dikti; “İlginç şeyler yazmışsınız ama daha yazar olmanıza vakit var,” dedi.
ERDAL ÖZ: "SİZİN İÇİN ÜZGÜNÜM
"Sayın Kulin, Son öyküleriniz, öncekilerin de gerisinde. Sizin için üzgünüm." Erdal Öz.Artık reddedilmelerin arsızı olmuştum ya, sadece şunu düşündüm; özenle ayırdığı sayfanın diğer yarısını ne için kullandı acaba? Herhalde ziyan etmemiştir.
“YAZIP, GETİRİN, BASACAĞIM”


Yaklaşık kırk dakika sonra aynı kapıdan çıkarken, Aylin’in bir yayıncısı vardı artık!, “Yazıp, getirin, basacağım,” demişti. Erol Bey ki, yayınevinin PR’ı, editörü, müdürü, genel yayın yönetmeni filan değil, harbiden Remzi Kitabevi’nin sahibiydi.
DÜNYA GÜZELİ BİR KIZ
Sıra geldi Hülya’nın kim olduğunu öğrenmeye. Kulaklarımı ve gözlerimi açınca, pek çok dergi ve gazetede ismine, resmine rastlamaya başladım. 1987 yılında Hülya Avşar, dünya güzeli bir kızdı. Nisan da zaten, “Ayşe, Gülizar’ı oynayacak olan, taze erik gibi bir kız, görünce bayılacaksın,” demişti ki gerçekten de görünce bayılmıştım.
AYŞE KULİN REKLAM YAPIMCISI, ONAT KUTLAR METİN YAZARI
Onat Kutlar’la yollarımız ilk kesiştiğinde, ikimiz de Repro Reklam’da çalışıyorduk. Ben malum, reklam yapımcısı o ise metin yazarı olarak.
BAŞBAKAN VE PAPATYA KARISINI İTİCİ BULUYORDUM
Ben, huyum icabı her iktidar partisine muhalif olduğum için, ANAP’a da karşıydım. (…) Başbakan ve Papatya karısını, tahammül çizgimin sınırlarını zorlayacak kadar itici buluyordum…
ANNELER GENCECİK HAYATLARA YANIYORSA
Bir Gün’ü okuyanlar, Kürtleri dağa çıkartan nedenleri anlayabildilerse ve her iki tarafın anneleri kaybedilen gencecik hayatlara yanıyorlarsa benim gibi, bugün gelinen noktada, en azından silahların susmasına seviniyorlardır eminim.
TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUBU
Ben, bu işi bu kadar geçe bırakmanın pişmanlığı, o ise, kitabını görmeden gitmemenin telaşındaydı. Tam da o günlerde evi basıldı. Azize mertebesine konması gereken Türkan Hoca, ağır hastalığının son evresinde, terör örgütü mensubu ilan edildi. İşte o an, benim iktidardaki partiyle tüm bağlarımın koptuğu andır!
KADER DEDİĞİMİZ
O dehşet günleri içinde suda, havada ve karada kurşunlanmayı göze alan Recep Yazıcıoğlu’na bir taş bile isabet etmedi de, yıllar sonra Denizli’de valilik yaparken pisipisine bir araba kazasına kurban gitti. Kader dediğimiz, tam da bu olmalıydı.
BENDENİZ ASİL NADİR
“Valla sizin gibi bir elemanım oldukça, sırtım yere gelmez Ayşe Hanım,” dedi.“Tanışıyor muyuz?”“Tanışıyoruz. Bendeniz Asil Nadir.”“Aaaa! Aaaa!”
DÜNYANIN EN YAKIŞIKLI KÜRŞAT’I
Ben, dünyanın en yakışıklı Kürşat’ına bağlandığımı bilsem, kendimi rezil eder miydim böyle! Bu yanlışlık, benim Kürşat Başar’la dostluğumun başlangıcı oldu.
AYŞE KULİN'İN DİĞER ESERLERİ
·         Güneşe Dön Yüzünü (Öykü)           
·         Bir Tatlı Huzur (Biyografi)
·         Foto Sabah Resimleri (Öykü)
·         Adı: Aylin (Biyografik Roman)
·         Geniş Zamanlar (Öykü)
·         Sevdalinka (Roman)
·         Füreya (Biyografik Roman)
·         Köprü (Roman)
·         İçimde Kızıl Bir Gül Gibi (Deneme)
·         Babama (Şiir)
·         Nefes Nefese (Roman)
·         Kardelenler (Araştırma)
·         Gece Sesleri (Roman)
·         Bir Gün (Roman)
·         Bir Varmış Bir Yokmuş (Öykü)
·         Veda (Roman), Veda (Çizgi Roman)
·         Sit Nene’nin Masalları (Çocuk Kitabı)
·         Umut (Roman)
·         Taş Duvar Açık Pencere (Derleme)
·         Türkan–Tek ve Tek Başına (Anı-Roman)
·         Hayat–Dürbünümde Kırk Sene (Anı-Roman)
·         Hüzün–Dürbünümde Kırk Sene (Anı-Roman)
·         Gizli Anların Yolcusu (Roman)
·         Saklı Şiirler (Şiir)
·         Sessiz Öyküler (Öykü Derlemesi)
·         Bora’nın Kitabı (Roman)
·         Dönüş (Roman)
·         Hayal (Anı)