23 Aralık 2013 Pazartesi

2014 'e girerken Bebeimgeliyor'dan çok güzel hediyeler var! Çekilişe katılmak çok kolay!!!

2014 yılına girerken her blogger gibi ben ve Marga'nın sahibi Çiğdem bizi takip edenlere hediyeler vermek isterim.


HAMİLE YOGASI
***5 tane hamileye Marga Yaşam Atölyesinden Ocak ayı için de kullanabileceğiniz 1 denemelik Hamile yogası dersi hediye edeceğiz.
www.marga.com.tr  mekan hakkında bilgi edinebilirsiniz.BİREYSEL EMZİRME DANIŞMANLIĞI
*** 1 anneye Bireysel Emzirme Görüşmesi hediye edeceğim. Bu görüşmeleri Marga Yaşam Atölyesinde yapıyorum.Genelde hafta sonu olarak planlıyorum. Kazana  anne bebeği ile Marga'a geliyor ve sormak istedikleri hakkında konuşuyoruz.
www.marga.com.tr  mekan hakkında bilgi edinebilirsiniz.
EK GIDAYA GEÇİŞ SEMİNERİ
***1 anneye de Ocak ayında yapılacak Ek Gıdaya Geçiş seminerinden hediye vermek istiyorum.Ek Gıdaya Geçiş seminerim 11 ocak cumartesi günü saat 15:00-17:00 arasında Maga Yaşam Atölyesinde olacaktır.
www.marga.com.tr  mekan hakkında bilgi edinebilirsiniz.


Çekiliş için yapmanız gereken şey;

Aşağıdaki linklerden beni takip etmeniz:))
http://bebeimgeliyor.blogspot.com
www.instagram.com/bebeimgeliyor
www.instagram.com/atolyemarga
www.twitter.com/bebeimgeliyor
www.facebook.com/pages/Bebeimgeliyor62940895266?ref=hl

22 ARALIK DOĞUM SONRASI BEBEK TOPLANTISI


Dün Marga Yaşam Atölyesinde Doğum sonrası bebek seminerim vardı.İlgili anne ve babalarla zevkli bir oturum oldu.Özellikle Doğum sonrası bebek seminerlerinin en zevkli yanı bebek bakımı kısmı sanırsam. Bebeklerin altı nasıl değişir, nasıl tutulur? günlük düzen oluşturma ve daha bunun gibi pek çok konu konuştuk.Özellikle bebek alış verişi ve bebek arabaları çok ilgi çeken konular oluyor. Bebek altı nasıl değiştirilir? konuşurken de oyuncak bebeğimiz Zeynep ile annelere ve babalara denemeler yaptırıyorum:)))

Seminer sonunda firmaların gönderdiği minik hediyeleri de katılımcı anne - babalara hediye vererek ayrılıyoruz.

Önümüzdeki 2014 yılı için Sevgili Çiğdem ile değişik planlarımız var. Umarım hepimiz için çok çok güzel. Ocak ayı için programımız belli oldu.. Yakında sizlerle de paylaşacağım!!

Çocuk İstismarını Önleme Konusunda Çocuk Güvenliği Aktivite Kitabı
Çocuk istismarı her ülkede önlemler alınmasını gerektiren bir sorun olarak karşımızda. Bu konuda çalışan uzmanlar fiziksel istismarın çok daha yoğun olduğunu, çocuklarımızın yarısının fiziksel istismar yaşayarak büyüdüğünü, istismarın yanısıra çok yaygın  bir ihmal konusunun olduğunu vurgulamaktalar. Her 3 kız çocuktan 1’inin cinsel istismara uğradığı ve bu verilere çocuk gelinlerin dahil edilmediği bir ülkemiz var. (http://www.radikal.com.tr/turkiye/turkiyede_her_bes_cocuktan_biri_cinsel_istismara_ugruyor-1161744).)
Buna karşılık Türkiye’de çocuk istismarının önlenmesine ilişkin sesler her geçen gün biraz daha artıyor. Bu sadece Türkiye’nin sorunu değil; yurtdışında da bu konuda farkındalığın artmasına yönelik çalışan pek çok organizasyon var. Bundan bir süre önce yurtdışında yaşayan iki Türk anne, çocuklarının devam ettiği devlet okulunun yönlendirmesi ile,  çocuklarının ve kendilerinin çocuk istismarını önleme konusunda bilgilendirilmesini içeren bir programa dahil oldular. Bu programın (www.thechildcenter.org) çok yararlı olduğunu düşündükleri için bu süreci detaylı olarak bloglarına (www.onlineanne.com) taşıdılar. Ailelerin ve çocukların istismar konusunda bilmesi gerekenler konusunda çok aydınlatıcı buldukları bu programın gelir seviyesinden bağımsız Türkiye’deki her çocuğun da hakkı olduğunu düşünüyorlar.
Türkiye’de böyle bir programın, en azından bahsedilen çocuk aktivitelerinin yararlı olacağını düşünen öğretmenlerden, annelerden, hatta kurumlardan kaynaklara ulaşmak isteyen mailer aldılar. Bahsettikleri programdaki tüm bilgiler İngilizce ve Almanca olduğu için de bu bilgileri ellerinden geldiği kadar Türkçe bir içerik altında toplamaya çalıştılar. Böylece çocuklar ve ebeveynler için çocuk istismarı hakkında çocuklarımıza öğretmemiz gerekenleri içeren Türkçe bilgilendirici aktivite kitabını herkesin kullanımına açtılar.
Bu kitapçığın amacı, Türkiye’de büyük eksikliği bulunan bir alanda, bütçesi olan, geniş kapsamlı, devlet destekli, kurumsal bir proje ile somut adımlar atılana kadar, ebeveynlerin kendi çocukları için kullanabilecekleri bilgilendirici bir Türkçe konuşma malzemesi yaratmak. Kullandıkları referanslar kitapçığın en arkasında yer almakta. Bu kitapçığı buradan (http://www.onlineanne.com/2013/12/09/ola-ile-onbes-dakika-cocuk-istismari-guvenlik-aktiviteleri/) indirebilirsiniz."Bu kitap nereden çıktı" konulu yazıların linklerini de aşağıda bulabilirsiniz.
Bu iki anne ulaşabildikleri herkesten “Bu kitapçığı beğenirseniz yayın”, “Beğenmezseniz bize neden beğenmediğinizi bildirin” ricasında bulunuyorlar. Ayrıca benzer bir projeyi daha küçük bir yaş grubu için uygulamaya koyan Kırmızı Biber Derneği’ni de (http://www.kirmizibiberdernegi.org/ketenhelvaprojesi.htm) destekleme çağrısı yapmaktalar.

Bu kitapçığı  çocuğunuzun algısına, yaşına, ihtiyaçlarına uygun olarak, zamanı geldiğini düşündüğünüzde, ister tek tek sayfalar halinde; isterseniz bir seferde bir 15 dakikanızı ayırarak kullanabilirsiniz. Bu konuyu sadece cinsel taciz boyutunda değil, çocukların kendi haklarını ve hakları ellerinden alınırsa yapabileceklerini öğrenmesi olarak düşünmek mümkün. Ve bunu aileler de, öğretmenler de çocuklara öğretebilir. Elde olan bu kaynağı  kendi filtrelerinden geçirerek çocuklarının gelişim düzeyine ve ihtiyacına göre kullanmak ailelerin insiyatifine kalmış. Ulaşabildiğiniz aileleri de bu kaynaktan haberdar etme kararı da sizlere…
Yararlı görürseniz paylaşmanız, ama yararlı görmezseniz de “beğenmedik çünkü…” diye bir ses vermeniz dileğiyle…

Bu konudaki yazılar:

Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretilmesi Gerekenler (http://www.onlineanne.com/2012/11/18/cocuk-istismari-konusunda-cocuklara-ogretilmesi-gerekenler/)

Çocuk İstismarını Önleme Konusunda Yapabileceklerimiz 
(http://www.onlineanne.com/2013/12/09/cocuk-istismarini-onleme-konusunda-yapabileceklerimiz/)

OLA ile Onbeş Dakika: Çocuk İstismarı Güvenlik Aktiviteleri
  (http://www.onlineanne.com/2013/12/09/ola-ile-onbes-dakika-cocuk-istismari-guvenlik-aktiviteleri/)

Çocuk Güvenliği Aktivite Kitabı hakkında sık sorulan sorular (http://www.onlineanne.com/2013/12/12/cocuk-guvenligi-aktivite-kitabi-hakkinda-sik-sorulan-sorular/)