23 Haziran 2014 Pazartesi

Doğum Planı


Hamilelikte de, doğumda da, bebek doğduktan sonra da hiç birşey planlandığı gibi olmayabiliyor. Ama bu önceden hazırlıklı olmamanız gerektiği manasına gelmiyor.
Doğum planı doktorunuzla konuşarak hazırladığınız bir liste. Sizin doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum sonrasında yaşayacaklarınız sırasında tercihlerinizin listesi. Bu listenin kullanılış şekli içeriğinden daha çok önemli. Bu planı sizin kendi başınıza yapıp bir kenara koymanız hiç bir işe yaramaz. Bunları eşinizle, ailenizle, doktorunuz ve hatta doğum sırasında vardiyada olacak hemşirelerle paylaşmanız gerekiyor.
Bu listeden iki tane yapın. Biri doğum çantasında, biri doğumda sizin yanınızda olacak kişide bulunsun. Listede, doğum belirtileri başladığı zaman aranacak numaralar da bulunsun. Listenin “doktor ve hemşirelerin bilmesi gereken” kısmından fazladan bir tane bastırıp doğum odasında görünecek bir yere asabilirsiniz
===================
DOĞUM PLANI
Doğumdan önce:
1. Odada müzik, tv, ses vs. istiyor musunuz?
2. Sancılarla başa çıkmak için neler yapacaksınız? Ör: Yoga, meditasyon, nefes egzersizi, masaj, sıcak su dolu kuvet, dişlerinizin arasına sert bir tahta vs.
3. Yanınızda olmasını istediğiniz kişi(ler)
4. Bebeğinizin kordon kanının saklanmasını istiyor musunuz? Doktorunuz kordonu ona göre kesecek.
Doğum şekli:
1.Normal/Sezeryan/Evde/Suda vs. (Buna doktorunuzla, sizin ve bebeğinizin sağlık durumuna göre karar vereceksiniz. Bazen normal doğum isteseniz bile son dakika değişiklikleri nedeni ile sezeryan doğum gerçekleşebilir. Beklentileriniz herşeyin her an değişebileceği yönünde olsun)

Doğum sırasında:
1. Ağrı kesici ve uyuşturucular:
Normal doğum a) ağrı kesici ve uyuşturucusuz b) epidural c) ağrı kesici
Sezeryan a) epidural b) genel anestezi
2. Acı bir karar ama gerekirse kesik (episiotomy) yapılmasını istiyor musunuz? Bu karar o anda size mi sorulsun, doktor mu karar versin?
3. Gerekirse bebeğin çekilmesi için forseps veya vakum kullanılmasını istiyor musunuz? Bu karar o anda size mi sorulsun, doktor mu karar versin?
4. Yanınızda olmasını istediğiniz kişi(ler)
5. Bebeğin kordonunu kesmesini istediğiniz kişi
6. Doktorunuz size sorabilir: ayna ile doğumu seyretmek istiyor musunuz?
7. Doğum sırasında foto, film istiyor musunuz?

Doğum sonrası:
1. Bebeğinizi doğumdan hemen sonra kucağınıza mı almak istiyorsunuz, yoksa temizlenip kontrol ve ölçümleri yapıldıktan sonra mı almak istiyorsunuz?
2. Bebeğinizi ilk saat içinde emzirmek mı istiyorsunuz, yoksa bebek acıkınca formula ile beslenebilir mi?
3. Bebeğiniz odanızda mı kalıp geceleyecek? Gece bebek bakım odasında (nursery de) kalabilir mi?
4. Bebek bakım odasında kalırsa acıktığında emzirmeniz için size mi getirilsin yoksa formula ile beslenebilir mi?
5. Bebeğe emzik verilmesini istiyor musunuz?
6. Bebeğiniz erkek ise doğum sonrası sünnet olmasını istiyor musunuz?
7. Siz ve bebeğiniz hastaneden verilen kıyafetleri giymek mi istiyorsunuz, yoksa muhakkak sizin getirdikleriniz mi giyilecek?
===================
Bu liste sayesinde (inşallah) doğum sırasında şu veya bu olursa sancı ve heyecan arasında bir de bir sürü insana laf anlatmak durumunda kalmazsınız. Daha da önemlisi doktorunuz dışında siz ve bebeğiniz hemşirelere emanet olacağınız için sizin tercihlerinizi bilirlerse, bebeğe emzik veya formula verme, bebeği sizin yanınıza getirme gibi kararlar onların insiyatifine kalmaz ve böylece sinirlenme ve üzülme olasılığını ortadan kaldırırsınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder